Az ész ciki
Ha néha tévézek, a silány a választék miatt inkább maradok a vígjátékcsatornánknál. Dacára annak, hogy tudom: az úgynevezett sitcom sorozatok sem kizárólag a szórakoztatást szolgálják. Ha valaki még nem hallott róla, most csak annyit, hogy az unásig nyomatott műsorokban látott minták megdöbbentő hatásfokkal épülnek be a tömegek tudattalanjába.
Hogy milyen minták ezek, az elég lesújtó. Természetesen nem arra tanítanak, hogy legyél szolidáris, szeretetteli, nyugodt, békés, nyitott vagy gondolkodó, dehogy is. Negatív tartalmú programokat telepítenek ránk, ami nekünk finoman szólva sem egyéni, sem társadalmi szinten nem jó. A sitcomok, vagyis vígjáték sorozatok egyik üzenete nyilvánvalóan az, hogy az ész ciki.
Ott van a ma már klasszikusnak számító Jóbarátok, benne Ross, aki ledoktorált őslénytanból. Nagyon művelt ember, imádja a szakterületét és szívesen beszél róla a barátainak. Pontosabban csak beszélne, mert azok annyira bunkók, hogy szegény Ross akárhányszor belekezdene a témába, leintik, leszólják, alvást színlelnek vagy szétszélednek, miközben ő beszél. Mivel ő az egyetlen értelmes karakter a sorozatban, a többiek „győzedelmeskednek” felette és úgy van tálalva az egész, hogy ő tök ciki, mindenki más menő. Mindez humorba csomagolva, hogy még nevessünk is rajta.
Aztán a Modern család. A szőke anyuka és az ingatlanos apuka három gyereke közül az egyik a rendszeresen kockának becézett lány, Alex. Kocka, mert érdekli a tudomány és hajt a suliban. Menő nővérével szemben ő nem hord cicivillantós ruhákat, nem bodorítja a haját és nem az van érdeklődése homlokterében, hogy hogyan ítélik meg mások. Természetesen ő úgy van beállítva, mint csúnyácska könyvmoly, aki kivonja magát az élet sodrásából. És mint aki halálosan ciki, sőt, mintha valami nem lenne teljesen rendben vele. Miért nincs legalább egyvalaki az egész sorozatban – mondjuk valamelyik szülője, könyörgöm! –, aki értékelné, hogy okos és hogy tizenéves korában nem akar harmincas prostinak kinézni.
Régebben néztem a Szívem csücskei c. sorozatot, amiben a budiárus dagadt pasi a családfő. Na, az egy igazi hulladék sorozat a tekintetben, hogy milyen családmodellt állít a tömegek elé. Ott is három gyerek van, akik közül az egyik, a fiú jó tanuló. Értelmes srác, szeret tanulni, viszont kicsit visszahúzódó. Nem érdekli a sport, helyette nyitott a művészetre. Művelt, kulturált és érzékeny karakter. Mondanom sem kell, halálosan ciki. Egyenesen a család szégyene! Hát hogy fog így olyan bárdolatlan bunkó férfivé érni, mint a kedves papa? Aki büszke kisebbik lányára, amiért hatalmas fikákat túr ki az orrából.
Ennek a tendenciának a betetőződése pedig egyértelműen az Agymenők sorozat. Ez már kifejezetten arról szól, hogy aki okos, művelt, tudományos területen járatos, az nyilvánvalóan zizzent. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy a főszereplő karakterek mind ilyenek. Leonard még hagyján. Ő csupán esetlen, pici és kisebbségi komplexussal küzd. Sheldon egyértelmű autista és szociopata jegyeket mutat. Az indiai Rajesh megnémul nők jelenlétében. És persze Howard, aki még mindig az anyukájával él. Mindannyian messziről taszítják a nőket. Raj és Howie olyan ruhákat hord, amikre még a divatjamúlt jelző sem illik, mert soha az életben nem voltak divatosak. Mindannyian bénák, szociálisan elmaradottak, képregény- és sci-fi fanatizmusuk miatt nevetségesen infantilisek. Egyedül Penny menő. A csaj, aki szőke, nagy mellei vannak, butácska és szexmániás. Na ő valaki, a többiek csak másodrendű emberek és az egész sitcom arra épül, hogy röhögünk rajtuk, mennyire bénák.
Szóval hajrá, erre fogékony tévénézők: még véletlenül se akarjatok tanulni és okosodni – gondolkodni meg pláne. Főleg ne a világ és az ember mibenlétéről. Helyette foglalkozzatok csak minél többet azzal, hogy kellően menők legyetek: igyatok, bulizzatok, szexeljetek sokat; ne sajnáljátok a pénzt trendi ruhákra és egyéb külsőségekre; hagyjátok figyelmen kívül a szüleiteket; verjétek át egymást minél gyakrabban, stb, stb, stb. Vagy nem? : )